12/31/2019

Podsumowanie roku 2019

Podsumowanie roku 2019

Mija kolejny rok, kończy się dekada. Już jutro obudzimy się w latach dwudziestych XXI wieku, warto więc dziś usiąść na chwilę i zrobić podsumowanie minionego roku. Co udało nam się zrobić, a co niekoniecznie. Co chcielibyśmy zmienić w nadchodzącym czasie. W końcu początek roku to doskonały moment na wszelkie zmiany. 

Jako czytelnik



Liczba przeczytanych książek nie jest najważniejsza, dlatego do wszelkich wyzwań ilościowych podchodzę z przymrużeniem oka. Planowałam kilka tytułów więcej, ale ostatecznie przeczytałam 66 pozycji. W tym roku postawiłam na literaturę rodzimą, w szczególności polskie autorki. 49 książek nosi na okładkach polskie nazwiska, jedynie 17 to autorzy zagraniczni. Również przeważa ilość kobiet, jest ich 51 w stosunku do mężczyzn, których jest 15. 

Ciężko wybrać książki, które najbardziej zapadły mi w pamięć w mijającym roku, większość była dobra, ale niewiele było wybitnych. Na pewno wyróżnia się "Jednostka" Ninni Holmqvist, historia ukazująca niedaleką przyszłość i przydatności człowieka bezdzietnego w społeczeństwie. Książka ta zostawia wiele pytań i przemyśleń. Również "Rozdroża" Augusty Docher to pozycja, która zrobiła na mnie wrażenie i spowodowała, że wróciłam znów do klasyki literatury. Świetny pomysł na zainteresowanie czytelnika starszymi pozycjami. Czytam dużo książek obyczajowych (trochę za dużo względem innych gatunków), ale niewiele pisarzy wyróżnia się na tym tle. Do niedawna wskazywałam Magdalenę Kordel, w tym roku z czystym sumieniem mogę też polecić Sylwię Kubik "Pod naszym niebem", czyli debiutancką książkę autorki, która bardzo wysoko postawiła poprzeczkę. 



Jako bloger

Był to rok spokojny, bez większych zmian w funkcjonowaniu bloga. Niestety nie udało mi się spełnić założeń o czytaniu większej ilości starszych pozycji. 
Miałam okazję objąć patronatem medialnym książkę Piotra Podgórskiego "Anathema", wydaną pod logiem wydawnictwa WasPos. 
W tym roku rozpoczęłam również zabawę: Czytaj, pisz, wygrywaj. Polecacie mi książki, które waszym zdaniem powinnam poznać, a do Was docierają książki szukające nowego domu. Mam wrażenie, że z każdym kolejnym miesiącem akcja się rozkręca, a Wy bierzecie w niej chętniej udział. 

Ludzie, ludzie, ludzie


W tym roku brałam udział w Warszawskich Targach Książki w maju oraz w Krakowskich Targach Książki w październiku. Obie imprezy przyniosły mi przede wszystkim wiele cudownych spotkań ze starymi znajomymi, oraz możliwość poznania nowych osób. Pisarzy, wydawców, blogerów, czytelników i każdą osobę w jakikolwiek związaną z książkami. Bardzo cenię sobie każde spotkanie, motywują mnie one do dalszej pracy i sprawiają naprawdę wielką przyjemność. Dziękuję!

I co dalej? 


Mam kilka planów na przyszły rok, zarówno jeśli chodzi o książki, po które sięgam jak i prowadzenie bloga. Nie są jednak na tyle skrystalizowane, żebym mogła je oficjalnie ogłosić. Mam nadzieję, że przyszły rok będzie równie udany jak bieżący. Dziękuję Wam wszystkim za to, że zaglądacie na mój blog oraz media społecznościowe, czytacie wpisy i komentujecie. Za to ostatnie dziękuję podwójnie, bo wtedy widzę, że zaglądają tu żywi ludzie :) 

Życzę Wam, żeby ten zbliżający się wielkimi krokami Nowy Rok 2020 był dla każdego z Was okresem spokojnym, pełnym miłości i żebyście spełnili swoje plany na nadchodzący czas. 



12/29/2019

Księgarnia zaprasza: Styczeń 2020

Księgarnia zaprasza: Styczeń 2020

Chwilowa przerwa wydawnicza w grudniu dała możliwość oddechu i nadrobienia zaległości. Jednak już w styczniu wydawcy bombardują nas wieloma nowymi, niezwykle ciekawymi tytułami. Wybrałam tylko kilkanaście z nich, choć i tak wszystkich nie da się przeczytać. Wiecie już, na co czekacie w styczniu? 



"Pokutnicy" Bartosz Dudek, wyd. Novae Res
Północna Anglia, 1876 rok. Do niepozornego, zasypanego śniegiem miasteczka przybywa Avalon Amherst. Strudzony długą drogą mężczyzna zatrzymuje się w gospodzie, żeby odpocząć i kolejnego dnia wyruszyć w dalszą podróż. Jednak nocne wydarzenia zatrzymają go w Snow Parcels na dłużej... Rankiem bowiem okazuje się, że w spokojnym do tej pory miasteczku grasuje brutalny morderca. Avalon decyduje się na rozpoczęcie śledztwa, podczas którego coraz lepiej poznaje mieszkańców i ich skrywane pieczołowicie sekrety. Czy uda mu się ułożyć w sensowną całość poszczególne elementy tej skomplikowanej układanki i znaleźć sprawcę, nim będzie za późno?




"Czas burz" Charlotte Link, wyd. Znak Horyzont
Jest rok 1914. Świat stoi u progu wielkiej wojny, a Niemcy szykują się do konfliktu zbrojnego.Osiemnastoletnia Felicja wiedzie spokojne życie w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Dumna i uparta dziewczyna nie interesuje się światem polityki, do którego mimowolnie wprowadza ją jej przyjaciel Maksym. Między młodymi rodzi się uczucie, ale chłopak marzy, by poświęcić swoje życie dla socjalistycznych ideałów. Dlatego odrzuca Felicję i opuszcza Prusy, aż w końcu trafia do ogarniętej rewolucją Rosji.
Rozczarowana dziewczyna wychodzi za przystojnego przedsiębiorcę z Monachium, Alexa Lombarda. Ten trudny człowiek kocha swoją żonę, ale silne osobowości małżonków nie pozwalają im się porozumieć. Gdy wojenne koleje losu znowu stawiają na drodze Felicji Maksyma, ta – targana emocjami i dawnym uczuciem – podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na jej przyszłości…
„Czas burz” to pierwszy tom wielopokoleniowej sagi, która opowiada o niezłomnej sile charakteru kobiet z rodziny Dombergów. Każda z nich musi się zmierzyć z przeciwnościami losu, trudną miłością i własnym słabościami.



"Excalibur. Dziedzictwo ludzkości" Delfina Chmielecka, wyd. Novae Res
Ona - przeklęta czy wyjątkowa? On - wyjątkowy czy taki jak wszyscy?
Młoda studentka medycyny, Liv, zawsze myślała, że wie, skąd pochodzi i kim byli jej rodzice. Wszystko się zmienia, gdy postanawia odnaleźć ich grób w rodzinnej Szkocji. Dziewczyna odkrywa, że jej przeszłość kryje więcej tajemnic, niż mogłaby kiedykolwiek przypuszczać. Tymczasem na świecie zaczyna panoszyć się tajemnicza epidemia, a Liv trafia do niezwykłego miejsca, w którym aż roi się od intryg, złych emocji i mrocznych sekretów. Poznaje tu przystojnego Excalibura, który zdaje się znać odpowiedzi na nurtujące dziewczynę pytania. Może się wydawać, że on jeden z potężnej rasy Lilainu widzi w niej istotę równą sobie. A jednak chłopak nie mówi jej wszystkiego…
Nieświadomie Liv staje się zarzewiem konfliktu, w którym stawką jest przetrwanie całej ludzkości. Nie wie tylko, jak wysoką cenę przyjdzie jej za to zapłacić.




"Położna z Auschwitz" Magda Knedler, wyd. Mando

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej
W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci.
Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć…
W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją.
Położna z Auschwitz to dramatyczna opowieść inspirowana bohaterskim losem Stanisławy Leszczyńskiej. Polska położna odebrała w Auschwitz ponad 3000 porodów, podczas których nie umarło żadne dziecko, żadna kobieta.


"Podróż Cilki" Headher Morris, wyd. Marginesy
Kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz.
Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.
Uroda ją uratowała – i skazała na piekło. Cilka ma zaledwie szesnaście lat, kiedy trafia do Auschwitz. Tam szybko się uczy, że uroda daje siłę, a ta oznacza przetrwanie. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz, dziewczyna nie odzyskuje wolności: zostaje oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w Workucie.
Tak zaczyna się długa i bolesna podróż Cilki. Na Syberii staje przed wyzwaniami zarówno nowymi, jak i boleśnie znanymi, w tym niechcianą uwagą strażników. Młoda kobieta, która podczas Zagłady straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracą ponad siły, ale i ciążącym nad nią poczuciem winy.
W sowieckim łagrze spotyka ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych, codziennie zmaga się ze śmiercią i terrorem. Ale odkrywa w sobie siłę, o którą się nigdy nie podejrzewała i widzi, że ​​pomimo wszystkiego, co jej się przydarzyło, w jej sercu jest miejsce na miłość – miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.
To opowieść o cierpieniu, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa. Opowieść o sile, niezłomności, człowieczeństwie i – przede wszystkim – nadziei, nawet w najgłębszych ciemnościach.


"Mnich z Mokki" Dave Eggers, wyd. SoniaDraga
Mnich z Mokki to prawdziwa historia Amerykanina jemeńskiego pochodzenia, wychowanego w San Francisco, który marzy o wskrzeszeniu pradawnej sztuki uprawy ziaren kawy. Wybuch wojny domowej sprawia jednak, że mężczyzna zostaje uwięziony w Sanie.
Mokhtar Alkanshali ma dwadzieścia cztery lata. Porzuca pracę portiera w ekskluzywnym apartamentowcu, by wyruszyć w podróż do ojczyzny swoich przodków, odwiedzić gospodarstwa na urwistych zboczach wysoko w górach Jemenu i nauczyć się uprawiać kawę tak, jak robiono to przed wiekami. Jego plan udaje się wcielić w życie niemal w stu procentach – zna dawne techniki i odmiany ziaren, a miejscowi rolnicy zgodzili się dla niego pracować – gdy w kraju wybucha wojna domowa. Na Sanę spadają saudyjskie bomby, ambasada amerykańska zostaje zamknięta, a Mokhtar musi wydostać się z Jemenu na własną rękę, do dyspozycji mając tylko własną determinację.
To niezwykła, a jednak prawdziwa opowieść o odwadze wizjonera podążającego za prawdziwie amerykańskim marzeniem. Szczera, bezkompromisowa i cyniczna lektura, której smaku nadaje historia kawy.




"The Ghost Bride" Yangsze Choo, wyd. Znak Literanova
Li Lan pochodzi ze zubożałej rodziny i nie ma większych szans na znalezienie męża. Dostaje jednak propozycję, która może odmienić jej los. Ma poślubić dziedzica bogatego rodu Lim. Jest tylko jeden problem – narzeczony nie żyje. Zgodnie ze starą chińską tradycją duch zmarłego kawalera nie zazna spokoju, jeśli nie znajdzie narzeczonej wśród żywych.
Niespodziewanie w spokojne życie Li Lan wkradają się nadprzyrodzone siły, okrutne i niebezpieczne. Dziewczynie udaje się wejść do świata duchów, równoległej rzeczywistości zamieszkiwanej przez żądne zemsty upiory. Li Lan przemierza Równiny Umarłych, aby odkryć najmroczniejsze sekrety rodziny swojego narzeczonego. W podróży towarzyszy jej tajemniczy demon Er Lang, który musi zapobiec rebelii w zaświatach, gdyż ta mogłaby unicestwić także świat żywych.
Czy Li Lan zdoła uniknąć tragicznego losu żony ducha?
Jak poradzi sobie w pełnej niebezpieczeństw krainie śmierci?
Czy kiedy wróci z zaświatów, będzie wciąż tą samą, spragnioną miłości dziewczyną?




"Okno z widokiem" Magdalena Kordel, wyd. Znak
W Malowniczem przeszłość miesza się z teraźniejszością, a skrywane od lat sekrety rodzinne wychodzą na jaw.
Po pewnej aferze na uczelni Róża, archeolog, postanawia uciec do Malowniczego, które w dzieciństwie było jej ostoją. Czeka tam na nią ukochana babcia ze swoim niemężem. Sielską atmosferę psuje jednak wstrząsająca informacja – pewien inwestor chce zrównać z ziemią uwielbianą przez Różę kapliczkę św. Antoniego…
Dziewczyna postanawia zawalczyć o swój raj na ziemi. Udaje jej się w to zaangażować niemal każdego, kto akurat znalazł się na jej drodze.
Czy plan Róży się powiedzie? Czy uda jej się ocalić ukochaną ostoję?

"Maryla z Zielonego Wzgórza" Sarah McCoy, wyd. Świat Książki
Niezwykła, płynąca prosto z serca powieść dla miłośniczek serii Ania z Zielonego Wzgórza oraz mistrzowskiego pióra Sarah McCoy. Kreśli obraz codziennego życia mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda w okresie, zanim przybyła tam Ania.
Każdy z nas na pewno pamięta Anię z Zielonego Wzgórza i jej przygody od momentu, kiedy w roku 1876 przybyła na farmę rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Niejednemu z Was, drodzy Czytelnicy, przemknęły przez myśl pytania, dlaczego właściwie Maryla i jej brat pozostali samotni do końca życia? Co zaważyło na podjęciu takiej, a nie innej decyzji? Czy spowodował to splot niesprzyjających okoliczności, czy ich własne wybory? Dlaczego jako starsi ludzie wciąż mieszkali razem i wspólnie prowadzili gospodarstwo?


"Zaczekaj na miłość" Ilona Gołębiewska, wyd. Muza
Klara Horczyńska ma niespełna trzydzieści lat, jest wziętą modelką, szturmem podbija rynek mody. Nagły wyjazd do Paryża okazuje się pasmem sukcesów. Nowe znajomości, udział w pokazach, sesje fotograficzne dla znanych pism z branży. Dobra passa kończy się nieoczekiwanie osobistym dramatem i rozstaniem z ukochanym.Poturbowana przez życie i samotna wraca do Polski, marzy tylko o tym, żeby uciec przed światem i zaszyć się w swoim mieszkaniu. Nie radzi sobie jednak ze stratą i emocjami. Prosi o pomoc babcię Anielę, która zabiera ją na Podlasie do dworu na Lipowym Wzgórzu, będącego od pokoleń ostoją rodu Horczyńskich.
Klara zatrudnia się w Akademii Sztuk Anielskich, na nowo odkrywa malarską pasję i myśli o powrocie na studia artystyczne. Niespodziewanie otrzymuje wiadomość o śmierci ojca, który nigdy nie utrzymywał z córką kontaktu i tym samym skazał ją na samotne dzieciństwo. To wydarzenie stawia na jej drodze osoby, z którymi łączą ją więzy krwi, a dzieli krzywdząca przeszłość. Nawiązuje z nimi bliskie relacje i przez to naraża siebie samą na niebezpieczeństwo. Jej nadzieją staje się Jakub – mężczyzna poznany w zaskakujących okolicznościach, mający zagadkową przeszłość. Jakie są jego prawdziwe zamiary? Czy Klara upora się z sekretami rodziny? Czy odnajdzie szczęście?


"Dom na Kurzych Łapach" Sophie Anderson, wyd. Kobiece
Magiczny świat, w którym budząca grozę „Baba Jaga” spotyka „Anię z Zielonego Wzgórza”
Fantastyczna baśń o przeznaczeniu i sile przyjaźni oraz rodzinnych więzów.
Dwunastoletnia Marinka mieszka z babcią w niewielkiej chatce. Co może być w tym niezwykłego? Cóż, nie każdy mieszka z prawdziwą Babą Jagą w domu na kurzych łapach, który co chwilę wędruje w inne miejsce. Może ukrywać się w ciemnym lesie, lub przycupnąć pod szczytem wysokiej góry, gdzie nikt go nie znajdzie. Nikt z żywych.
Babcia jest Strażniczką Bramy pomiędzy światami i wskazuje drogę umarłym. Marinka czuje się przez to bardzo samotna. Jak ma znaleźć przyjaciela, mieszkając w domu, który wciąż ucieka od ludzi pełnych życia?
Kiedy poznaje dziewczynkę ze świata umarłych postanawia pielęgnować tę przyjaźń wbrew wszystkim zasadom. Przez jej decyzję Baba Jaga znika w tajemniczych okolicznościach. Marinka musi wykazać się teraz odwagą i odnaleźć ukochaną babcię po drugiej stronie Bramy. Dom na kurzych łapach ma jednak zupełnie inne plany.


"Sztorm i Furia" Jennifer L. Armentrout, wyd. Filia
Osiemnastoletnia Trinity Marrow potrafi widzieć i komunikować się z duchami i zjawami. Jej wyjątkowy dar stanowi część tajemnicy tak niebezpiecznej, że dziewczyna ukrywana jest przez lata w odosobnionej posiadłości strażników – gargulców, które strzegą ludzkość przed demonami. Gdyby piekło odkryło prawdę o Trinity, dla pozyskania mocy zostałaby pożarta.
Kiedy wysłannicy innego klanu przywożą niepokojące wieści o czymś, co zabija zarówno demony, jak i strażników, poukładany świat dziewczyny legnie w gruzach. Nie przez niebezpieczeństwo, a dzięki najbardziej irytującemu i fascynującemu chłopakowi, jakiego poznała. Zayne ma własne sekrety, które na nią wpłyną. Jednak współdziałanie stanie się konieczne, gdy demony wtargną na teren społeczności, a tajemnica Trinity ujrzy światło dzienne.
Aby ocalić rodzinę i być może świat, dziewczyna będzie musiała zaufać przystojnemu strażnikowi. Wszystko może się zdarzyć, gdy rozpocznie się nadprzyrodzona wojna…

"Słowiański amulet" Renata Kosin
W Przytulisku zachodzą wielkie zmiany. Niektórzy członkowie rodziny zostają, inni opuszczają rodzinne gniazdo i wyruszają szukać dla siebie nowego miejsca. W Warszawie, Petersburgu, Wilnie...
Ścieżki ich życia mimo to wciąż się przeplatają. Granice przeszłości i teraźniejszości zacierają się, a to, co wydawało się bez znaczenia, nagle staje się istotne.
Historia lubi się powtarzać, czasem zaskakuje, skłania do refleksji i podejmowania nowych wyzwań.
Michalina, praprawnuczka Arachny, z coraz większym zaangażowaniem zgłębia rodzinną przeszłość i podąża śladami przodków. W ten sposób poznaje sekret starego słowiańskiego amuletu. Srebrny wisior w kształcie kołowrotka, należący niegdyś do najbardziej tajemniczej członkini rodu, okazuje się kluczem do odkrycia największej rodzinnej tajemnicy. Nie otwiera jednak wszystkich drzwi. By je uchylić, trzeba zrobić i poświęcić więcej.





"Magazyn" Rob Hart, wyd. WAB
Przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Oraz o tym, kto zapłaci za to najwyższą cenę.
Paxton nigdy nie sądził, że będzie pracował dla Clouda, gigantycznej firmy technologicznej, która włada praktycznie całym rynkiem amerykańskim, oraz że przeprowadzi się do jednego z jej rozległych obiektów. Szczególnie, że życie w środowisku Clouda – z salami rozrywkowymi, otwartymi przestrzeniami biurowymi i w ogromnych magazynach – jest lepsze niż to, co pozostało na zewnątrz. To znacznie więcej, niż zapewnia ktokolwiek inny.
Zinnie udało się przeniknąć w szeregi Clouda, gdzie pracuje pod przykrywką. Wiele ryzykuje, by wykraść najcenniejsze tajemnice firmy. Paxton ze swoim zwykłym życiem, małymi nadziejami i obawami może okazać się idealnym pionkiem w tej grze, jeśli tylko Zinnia będzie w stanie poświęcić go dla dobra sprawy. Gdy prawda o pobudkach firmy wychodzi na jaw, kobieta musi postawić wszystko na jedną kartę. To ryzykowne zagranie, które może kosztować życie. Wspólnymi siłami Zinnia i Paxton dowiedzą się, do czego Cloud może się posunąć.


12/24/2019

Życzenia Bożonarodzeniowe 2019

Życzenia Bożonarodzeniowe 2019

12/17/2019

Co chciały ugrać "Damy przeklęte" Kamil Janicki

Co chciały ugrać "Damy przeklęte" Kamil Janicki

Kamil Janicki udowodnił mi już kilkakrotnie, że potrafi ożywiać historię. Pisze o ludziach z krwi i kości, ich wadach, zaletach, słabostkach i silnych stronach. Pokazuje historię rodzin, spowinowaconych władców i własnych ambicji, które wpływały na historię świata. W swojej najnowszej książce przedstawia kobiety, które dla korzyści własnych i swoich dzieci były w stanie zniszczyć kraj, w którym żyły.

Judyta ceniła się niezwykle wysoko, nie przez przypadek, byłą w końcu siostrą cesarza. Jej marzenia o władaniu państwem były wielkie i nic nie robiła sobie z przeciwności losu. Najpierw na Węgrzech, później w Polsce wprowadzała własne rządy owijając sobie męża wokół palca. 
Zbysława jest niezwykle tajemniczą postacią, ale być może to właśnie jej działania sprawiły, że młody król za nic miał obietnice i oślepił brata w drodze do dziedziczenia. 
Salomea postanowiła być sprawiedliwa i nie pominąć żadnego ze swoich dzieci. To właśnie ona stała za początkiem rozbicia dzielnicowego. 

Sięgając po kolejną książkę Kamila Janickiego opisującą czasy Piastowskie mimowolnie się uśmiecham. Mam pewność, że to będzie dobra lektura, która nie dość, że odświeży mi historię, to bardzo wiele dopowie i uzupełni. A dawno zmarli władcy zyskają całą gamę odcieni, sprawią, że staną się znów choć na chwilę żywymi ludźmi, których można zrozumieć. 

Tym razem autor opowiada o trzech polskich władczyniach Judycie Salickiej, siostrze cesarza Henryka IV; Zbysławie i Salomei z Bergu. A także o polskich władcach Władysławie Hermanie i Bolesławie Krzywoustym. Nie można jednak poznać powyższych postaci bez zarysu ówczesnych czasów, a także koligacjach rodzinnych, które są rozsiane po dworach większości Europy. W ten sposób poznajemy losy nie tylko Polski, ale również państw ościennych i związanych z nimi spraw. 

Niezwykle ciekawą postacią jest Judyta Salicka, pierwotnie poślubiona królowi Węgier Salomonowi. Jednak bardzo krótkie panowanie i szybki powrót Judyty do brata nie dał jej satysfakcji w panowaniu. Ponowny związek z Władysławem Hermanem pozwolił jej znów zabłysnąć i tym razem postanowiła, że nie odda tak łatwo władzy. To jej knowania mogły być podstawą do późniejszej walki między braćmi, jej pasierbami. 

Zbysława, pierwsza żona Władysława Krzywoustego, jest jedną z bardziej tajemniczych postaci w historii państwa polskiego. Niewiele wzmianek po niej zostało, jednak być może ona stała za bratobójczą walką i oślepieniem brata, w skutek czego ten ostatni zmarł. 

Salomea, druga żona Krzywoustego, chciała sprawiedliwego podziału władzy dla własnych dzieci, a miała ich naprawdę sporo. Była w stanie wywrzeć na Władysławie równy podział władzy miedzy spadkobierców i to ona zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe. 

Żeby jednak zrozumieć głębię postępowania powyższych kobiet, ich plany i działania, trzeba spojrzeć o wiele szerzeń. Zrozumieć z kim były związane poprzez krew, a z kim poprzez małżeństwo. Jak wyglądały w tym czasie inne państwa i związane z nimi sojusze. Kamil Janicki bardzo barwnie opowiada, potrafi łączyć osoby, przedstawiać ich koligacje, a wszystko to czyta się niczym najlepszą powieść. 

Autor przede wszystkim jednak bazuje na źródłach: Kronice Gala Anonima, Kronice Wincentego Kadłubka, ale również na późniejszych pracach uczonych, którzy specjalizowali się i nadal specjalizują w analizach życia ówczesnych możnowładców i sytuacji w tamtym czasie. Jednocześnie jednak autor stara się na nowo odkryć niektóre fakty, ponownie je rozpatruje, a dzięki temu książka zyskuje powiew historycznej świeżości. 

Oprócz historii trzech głównych bohaterek i ich otoczenia nie można zapomnieć o wielu ciekawych dodatkowych informacjach, które w różnym stopniu się z nimi łączą. Jak choćby średniowieczne zbieranie relikwi świętych, które urosło do rangi wręcz niewyobrażalnej. A także historia Kodeksu Egberta (a raczej Modlitewnika Gertrudy), który dotrwał do naszych czasów, a po drodze stał się prezentem ślubnym kilku kobiet. Z ciekawością czytałam również o młodej Judycie na dworze węgierskim i o zawirowaniach, które w tamtym czasie na tym dworze panowały. A także o Marii Dobroniedze, która poprzez koligacje rodzinne i różne sojusze, potrafiła wyraźnie działać w polityce europejskiej. 

Te i inne smaczki są dopełnieniem historii tytułowych dam przeklętych, które świetnie uzupełniają poprzednie tytuły opowiadające o czasach Piastów. Po raz kolejny upewniłam się, że dobrze opowiedziana historia potrafi zaskoczyć, ale nigdy nie bywa nudna. 

"Damy przeklęte" kontynuują pozytywną tendencję przedstawiania historii Polski w sposób potrafiący zafascynować współczesnego czytelnika. To książka posiłkująca się źródłami i opracowaniami historycznymi, którą czyta się jak najlepszą powieść i dzięki której chce się zdecydowanie więcej. Sama czekam na kolejny tytuł spod pióra autorka, który pozwoli mi na nowo poznać czasy kształtowania naszego państwa. 





  • Autor: Janicki Kamil
  • Tytuł: Damy przeklęte
  • Cykl: Prawdziwe Historie
  • Wydawnictwo: Znak Horyzont
  • Liczba stron: 432
  • Premiera: 11 listopad 2019

12/15/2019

Podsumowanie: Czytaj, Pisz, Wygrywaj: Listopad

Podsumowanie: Czytaj, Pisz, Wygrywaj: Listopad

Nowa zabawa, która pojawiła się na FB: Czytaj, pisz, wygrywaj, ma kilka zadań. Jednym z nich jest dzielenie się dobrymi książkami, polecanie ich innym. Dlatego postanowiłam tworzyć podsumowania polecanych tytułów. Dziś zapraszam na książki, które pojawiły się we wrześniowej edycji zabawy. Poniżej znajdziecie tytuły z opisami i poleceniami z FB oraz linkami do recenzji, jeśli sama miałam okazje czytać konkretną pozycję. Ze względu na RODO nie pojawiają się podpisy konkretnych poleceń, ale wszystkie znajdziecie w komentarzach do poniższego postu:


Pojawiają się tu różne gatunki, znajdziecie tu również książki starsze, nie tylko najnowsze tytuły. Ciekawa jestem które z nich czytaliście, a do których się przymierzacie. Może któryś z tytułów Was zainspiruje. 

"Kamienne posłanie" Margaret Atwood

Gatunek: opowiadania





Opis: 

W czasie burzliwej zimowej nocy na ratunek owdowiałej pisarce przychodzi jej zmarły mąż. Starsza pani, która cierpi na zespół Charlesa Bonneta postanawia się rozprawić z małymi ludzikami, których wszędzie widzi. Cierpiąca na chorobę genetyczną kobieta jest brana za wampira, a zabójczyni czterech mężów wreszcie nadarza się okazja, by zemścić się na mężczyźnie, który zranił ją jako pierwszy.
W dziewięciu opowieściach Margaret Atwood zapuszcza się w krainę cieni, gdzie prowadzi z czytelnikiem inteligentną grę, mieszając czarny humor ze śmiertelną powagą. Pokazuje ciemne, ale też groteskowe strony ludzkiej natury.
Te historie pokazują, że każdy ma swoim życiu taki moment i taką osobę, którą naprawdę chciałby zabić.

Polecenie: 

Polecam "Kamienne posłanie" - przejmujący zbiór opowiadań Margaret Atwood, tegorocznej zwyciężczyni nagrody Bookera. Margaret Atwood genialnie łączy prozę obyczajową z science-fiction bądź fantasy i do tego jest tak prawdziwa w tym, co tworzy, że nie sposób nie ulec urokowi jej opowieści. do tego jest to doskonale napisane, przesmaczne językowo. nie mogłam się oderwać póki nie skończyłam czytać. :)


"Trzecia terapia" Danuta Chłupova

Gatunek: powieść obyczajowa




Opis: 


Toksyczne związki, skomplikowane relacje i klątwa dziadka z Auschwitz.
Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Z zasłyszanej rozmowy telefonicznej mężczyzna wnioskuje, że kobieta przed kimś ucieka. Po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy, o której przekonywała ją matka, a zarazem wyzwolić się z patologicznego związku. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie?
„Trzecia terapia” to opowieść o winach własnych i cudzych, o rodzinnej przeszłości, uzależnieniu od innych i o niełatwej miłości, która może przyjść w każdym wieku.

Polecenie: 


,,Trzecia Terapia" ,,Czasem człowiek ucieka przed czymś lub przed kimś, choć są rzeczy, przed którymi uciec się nie da". To historia poruszająca wiele tematów- dziadek były SS w Auschwitz, przeszłość o której nie można zapomnieć, która ciąży jak klątwa, trudne dzieciństwo, depresja. Tutaj nawiązanie do wojny i przeszłość mieszająca się z teraźniejszością pokazana jest z innej strony. Ludzkie dramaty, toksyczny związek ,próby rozrachunku z tym ,co było i próby bycia szczęśliwym - to wszystko skłania nas do przemyśleń, bo przecież każdy z nas zwyczajnie potrzebuje wsparcia, drugiej osoby obok, a w trudnych chwilach tak łatwo ktoś obok może nami manipulować. Autorka w znakomity sposób pokazała emocje bohaterów, ich bardzo różne postawy, tajemnice, wyrzuty sumienia, życie w poczuciu winy, ich trudne relacje rodzinne, a nas czytelników uczy zrozumienia, przebaczania i skłania do zadania wielu pytań📖🍁😀 Poruszająca książka, pokazująca zakamarki duszy wielu osób, ich rozterki, traumy i to jak przeszłość może niszczyć nasze ,,dzisiaj". Polecam z całego serca.❤️📖





"Najtwardsza stal" Scarlett Cole
Gatunek:




Opis: 

Harper Connelly ukrywa się pod przybranym nazwiskiem przed byłym partnerem - narkomanem i psychopatą.
Trent Andrews po życiowych zawirowaniach, po latach terminowania pod okiem mistrza, otwiera własne studio tatuażu, które szybko zyskuje rozgłos i renomę.
Pewnego dnia Trent spotyka na ulicy olśniewającą dziewczynę. Nie wierzy własnemu szczęściu, kiedy jakiś czas potem ta sama dziewczyna przychodzi do jego studia, żeby zamówić tatuaż… na bliznach. To Harper, która w ten sposób ostatecznie chce zerwać z koszmarną przeszłością.
Dla dwojga młodych ludzi rozpoczyna się nowy niezwykły okres w życiu.
Stopniowo odkrywają, że bliskość może być piękna i bezpieczna; że warto o siebie zawalczyć, że dobrze jest umieć się bronić, że miłość nie musi ranić, a troskę można wyrażać na różne sposoby. Ale nie żyją w próżni i świat nie zatrzymuje się tylko dlatego, że się poznali. Trent znienacka dostaje intratną propozycję udziału w telewizyjnym show, co może zaowocować przełomem w jego karierze zawodowej. Harper otrzymuje niepokojące esemesy, świadczące o tym, że jej były partner-oprawca trafił na jej trop.
Nowe wyzwania wystawiają na próbę kiełkujące uczucia.
Czy Harper i Trent znajdą w sobie dość siły, by pokonać przeciwności losu i zostać razem na zawsze, na dobre i na złe?

Polecenie: 

Polecam coś z gatunku romans - rozgrzewająca książka na chłodny listopadowy wieczór
[N]ajwięcej uśmiechu nie da mi komedia,[A]ni kabaret, czy inna parodia.[J]est jeden powód uśmiechu na mej twarzy[T]o książka pełna historii kobieciarzy.[W]esoła akcja, gorące dialogi,[A]ch!, czasem od nich miękną mi nogi.[R]omans gorący jak stal rozgrzana,[D]latego chętnie czytam do rana.[S]en mi niestraszny, gdy książka w mej dłoni[Z]awsze mą wyobraźnię do ruchu nakłoni.[A]le dlaczego historia tak szybko dobiega końca ?!
[S]erce rozgrzane, emocji mieszanka[T]ętno przyspieszone, po kawie szklanka.[A] na mej twarzy uśmiech szczery gości[L]ubię, gdy książka jest pełna miłości !
Historia miłosna pełna namiętności- to za jej sprawą uśmiech na mej twarzy zagości.W piątkowy wieczór relaksu godzinaJa, koc i książka – najlepsza drużyna.

"Dziewczyna z zapalniczką" Mariusz Czubaj
Gatunek: kryminał




Opis: 

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.

Polecenie: 

„Dziewczynka z zapalniczką” Mariusza Czubaja. Tytuł nie zdradza, jak mocna to będzie historia. To rasowy kryminał, po którym długo się nie otrząśniemy. Zabójstwo małej dziewczynki w willi na Brynowie kilka lat temu było bestialskie. Jej pasją był taniec, a morderca zainscenizował całą zbrodnię i wykorzystał motyw z baśni Andersena. Jej buty, czerwone baletki, zostały nałożone po śmierci i wtedy przybite do jej stóp. Nikt nie przypuszcza nawet kto może okazać się takim potworem. Ta niecodzienna zbrodnia okazała się emocjonalną przeprawą. Taką, która mną wstrząsnęła i wywołała niemały szok. Bo jak zrozumieć morderstwo popełnione na kilkuletniej dziewczynce? Jaki motyw mógł mieć zabójca by odebrać życie dziecku i to w tak niewyobrażalnie brutalny sposób? Profiler Rudolf Heinz chce rozwikłać tę sprawę sprzed lat, ponieważ łączy się ona z zabójstwem jego kolegi Jacka Szymona. Słowa wypowiadane przez rodziców czasami bolą – do tego stopnia, że latami znoszone obelgi i poniżania niszczą stopniowo psychikę dziecka. Jednak kiedy przeleje się czara goryczy, stanie się tragedia i nie będzie już odwrotu. Lektura tej książki z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Wdziera się w głowę, powoduje liczne emocje i sprawia, że po przeczytaniu nic już nie będzie takie samo. Wpadłam jak śliwka w kompot i wystarczyło parę godzin czytania, żebym zapomniała o bożym świecie. „Dziewczynka z zapalniczką” to rasowy kryminał, od którego nie da się oderwać. Nie spałam, nie jadłam tylko czekałam na finał kryminalnej uczty, która przeszyła mnie niczym sztylet.


"Upiory spacerują nad Wartą" Ryszard Ćwirlej
Gatunek: kryminał





Opis: 


Poznań, 1985. Na brzegu Warty wędkarze znajdują zwłoki kobiety bez głowy. Dla Milicji Obywatelskiej to poważny problem, zwłaszcza, gdy odnaleziona później głowa okazuje się nie pasować do ciała. Na mieszkańców miasta pada strach. Czyżby w spokojnym społeczeństwie równości pojawił się seryjny morderca?
Zespół śledczych z Komendy Wojewódzkiej MO pod kierunkiem kapitana Marcinkowskiego ma ręce pełne roboty. Milicjanci dochodzą do wniosku, że inspiracją dla okrutnej zbrodni mogły być brutalne horrory sprowadzane ze zgniłych krajów kapitalistycznych. Inwigilacja środowiska wielbicieli filmów na kasetach video nie będzie łatwa, a władze oczekują szybkich rezultatów.
Czy elita poznańskiej Milicji Obywatelskiej ujmie brutalnego mordercę, zanim polecą kolejne głowy?

Polecenie: 

Polecam przeczytać"Upiory spacerują nad Wartą" Świetna powieść kryminalna.


"Lala" Jacek Dehnel
Gatunek:





Opis: 

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki historia kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy.

Polecenie: 

Polecam książkę Jacka Dehnela "Lala". Mam szczególny sentyment do opowieści przedstawiających relacje dziadków z wnukami. Rodzinne historie odznaczają się wyjątkowym urokiem i wzbudzają uczucie nostalgii. Tytułowa Lala jest babcią narratora snującą barwne gawędy o dziadkach, pradziadkach, ciotkach i sąsiadach. Czytelnik na początku może pogubić się w gąszczu powtarzających się i mieszających ze sobą historyjek, lecz po kilku rozdziałach wtapia się w atmosferę świata, który odszedł już w zapomnienie. Taka trochę listopadowa lektura, chociaż nie smętna i okraszona poczuciem humoru...




"Ratownicy czasu" Justyna Drzewicka
Gatunek: literatura dziecięca




Opis: 

Bohaterowie serii to dwójka współczesnych trzynastolatków, Sara i Daniel, którzy zostają zabrani w podróż do przeszłości przez sympatycznego nicponia z 2118 roku. Można by go nazwać humanoidem, gdyby nie to, że ma postać kota o osobowości na pół kociej, na pół „nastoletniej”. To nie działanie czarów – podróż w czasie jest możliwa dzięki technologii z czasów kota.

Polecenie: 

"Ratownicy czasu” to niezwykle fascynująca opowieść. Akcja książki toczy się w murach szkoły, aby później przenieść się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w inną czasoprzestrzeń. Tutaj rzeczywistość przeplata się z magią, a teraźniejszość z przyszłością i przeszłością. Jak to możliwe? Za sprawą dużej wyobraźni autorki i ciekawego pomysłu na książkę. „Ratownicy czasu” to zaproszenie do podróży w czasie, która wprowadzi czytelników do klimatów w stylu retro. Myślę, że książka ta może się okazać dobrym sposobem na oderwanie dzieci i młodzieży od wirtualnego świata. To dobry początek na rozbudzenie czytelniczego bakcyla. Książka od pierwszych stron wciąga i mimo licznych, historycznych wątków nie ma uczucia przytłoczenia, czy znudzenia. Wszystko dzieje się w sposób dynamiczny, ciekawy i kreatywny. Idealnym uzupełnieniem książki są przezabawne czarno – białe ilustracje z dowcipnym komentarzem. Wszystko to razem tworzy spójną i ciekawą całość, którą warto dołączyć do swojej domowej biblioteczki. Ja mimo tego, że zbliżam się do trzydziestki podczas lektury poczułam się jak nastolatka, która razem z bohaterami jest w ich świecie i odkrywa wspólnie z nimi wszystko od początku. A co bohaterowie odkryli? Mogę Wam podpowiedzieć, że prawie sięgnęli gwiazd z najsłynniejszym astronomem, który swoją odważną teorią wszystko zrewolucjonizował. 😊Zdecydowanie polecam książkę starszym i młodszym!


"Życie w spadku" Małgorzata Garkowska
Gatunek:



Opis: 

Pragnienie zemsty. Misterny plan. Nieoczekiwana miłość.
Damian i Mark Sorensenowie są podobni jak dwie krople wody. Poza tym braci różni wszystko.
Skłóceni w młodości, od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Damian skutecznie zatarł
jakiekolwiek ślady po swoich powiązaniach rodzinnych. Co nie znaczy, że zapomniał, co się kiedyś wydarzyło...
Dla Marka, dyrektora w banku, najważniejsza jest praca. Coraz mniej czasu poświęca swojej żonie, coraz rzadziej z nią rozmawia. Kiedy Klara odkrywa, że spodziewa się dziecka, zwleka z podzieleniem się tą nowiną z mężem.
W tym momencie Damian postanawia wrócić do miasta i odegrać się na bracie. Jednak wszystko
przebiega zupełnie inaczej, niż sobie zaplanował...

Polecenie: 

Polecić chciałabym "Życie w spadku" Małgorzaty Garkowskiej, która mile mnie zaskoczyła już od pierwszych stron. Książka z gatunku od której trudno się oderwać, bo cały czas coś się dzieje zaskakującego. Cała masa emocji, zazdrość, tęsknota, zdrada, zemsta,wątek miłosny, ale przede wszystkim niespodziewane zwroty akcji. Podejmowanie trudnych decyzji, pytania bez odpowiedzi typu: czy zawsze warto kierować się prawdą? może jednak są wyjątki... cieszę się, że trafiłam na taką książkę.


"Dama z wahadełkiem" Paulina Kuzawińska
Gatunek: kryminał



Opis: 

Tajemniczy wiktoriański dom na Wzgórzu Mgieł, w epoce popularności seansów spirytystycznych… Młoda arystokratka, Madeline Hyde, przyjeżdża z Londynu do posiadłości ciotki Hortense, by leczyć złamane serce. Bierze udział w seansie wywoływania duchów, podczas którego niespodziewanie dochodzi do tragedii. Czy duszę ofiary porwały istoty z zaświatów? A może dokonano sprytnego morderstwa?
To niejedyny dramat, jaki rozegra się w domu lady Hortense. Madeline Hyde wraz z nieprzeniknionym Gabrielem Ackroydem próbują rozwikłać zagadkę, jaką kryje stara posiadłość otoczona wrzosowiskami. Granice między miłością i zbrodnią zaczynają zacierać się we mgle… 
Poznaj tajemnice wiktoriańskiego domu na Wzgórzu Mgieł i daj się zahipnotyzować „Damie z wahadełkiem”! 

Polecenie: 

Polecam Ci "Damę z wahadełkiem" Pauliny Kuzawińskiej. Powieść w klimacie pióra Agathy Christie, samotna posiadłość na wrzosowiskach, otoczona gęstym woalem mgły, noc, seans spirytystyczny, zaproszeni na tę okazję goście, zbrodnia, a nawet dwie, tajemnicze, pytanie kim jest morderca czy jest pośród gości, strach, lęk, niepokój, granica między światami zaciera się, co jest fikcją a co prawdą, i miłość, która zjawi się niespodziewanie i okaże się silniejsza od śmierci. Piękna historia, sekretne zbrodnie, gorące uczucie, wątek metafizyczny, urokliwe, pełne grozy, ale i romantyczności miejsce akcji, dom na wzgórzu, mgła, wrzosowiska, tajemnica i to zakończenie 😱 czego chcieć więcej ! Polecam Ci z całego serca ! 

"Zemsta pachnie wilkiem" J.G. Latte
Gatunek: paranormal romanse




Opis: 

Jeśli chcesz ocalić życie, musisz dołączyć do watahy...
Marta, szefowa firmy ochroniarskiej, nie boi się nikogo i niczego. Zawsze liczy tylko na siebie, a nowe wyzwania traktuje jako życiową przygodę. Jednak pewnego dnia los stawia na jej drodze wroga, z którym nie będzie w stanie poradzić sobie w pojedynkę. Dzika wataha wilkołaków, potworów, jakie znała do tej pory jedynie z książek i filmów, w jednej chwili zamienia jej życie w koszmar. 
Jej wrodzona wola walki nie pozwoli pogodzić się z porażką, a pragnienie zemsty doda jej siły do działania. Tym bardziej, że u jej boku nagle pojawi się zabójczo przystojny, tajemniczy mężczyzna, który zabierze ją do nadprzyrodzonego świata pełnego istot obdarzonych zadziwiającymi mocami... 

Polecenie: 

Jedną z najlepszych i najbardziej zaskakujących książek jakie ostatnio czytałam była "Zemsta pachnie wilkiem". Zaskoczył mnie rozwój akcji jak i sama fabuła. Do czytania jednym tchem w jeden wieczór, bo nie sposób się od niej oderwać.


"Szeptacz" Alex Noth
Gatunek: 




Opis:

Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem…
„Na początku jest dziwnie, potem strasznie, następnie przerażająco, a na końcu… No cóż, drogi Czytelniku, podejmujesz wyzwanie na własne ryzyko” A.J. Finn, autor „Kobiety w oknie”
„Najbardziej niepokojący thriller, jaki przeczytałem od czasu Pierwszego śniegu Jo Nesbø” Alex Michaelides, autor „Pacjentki”
Pisarz Tom Kennedy nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią żony. Tęsknota za nią staje się szczególnie dotkliwa w momentach, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Obaj mają nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli im uporać się z traumą.
Senne Featherbank wydaje się idealne, by zacząć wszystko od nowa. Ale miejscowość ma swoją mroczną przeszłość. Dwadzieścia lat wcześniej seryjny morderca zamordował tu pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa nadała mu przezwisko Szeptacz, ponieważ w nocy miał w zwyczaju szeptać pod oknami swych ofiar.
Kiedy dochodzi do zaginięcia małego chłopca, koszmar sprzed lat powraca. Prowadzący śledztwo detektywi dostrzegają niepokojące podobieństwo do sprawy Szeptacza... 


Polecenie: 

A chciałabym polecić książkę o której ostatnio było dość głośno, czyli "Szeptacza" :)
„Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem. Jeśli na dwór wyjdziesz sam, złego pana spotkasz tam. Jeśli okno uchylisz choć trochę, pukanie w szybę usłyszysz przed zmrokiem. Jeśli jesteś sam i miewasz się źle, pan Szeptacz na pewno odwiedzi cię.” 
Czyż ten niewinny z pozoru wierszyk nie przyprawia was o dreszcze? Uważajcie, zwłaszcza wieczorem i w nocy i sprawdzajcie po sto razy, czy na pewno drzwi są zamknięte na wszelkie możliwe zabezpieczenia. W innym przypadku odwiedzi was Szeptacz i uraczy kolejną wyliczanką. 
20 lat wcześniej 
Szeptacz zebrał swoje żniwo. Zabił pięcioro małych dzieci. Dlaczego to robi? Czemu sprawia mu to przyjemność? Skąd ta nienawiść do chłopców około sześcioletnich? Dziennikarze ochrzcili tego psychopatę tak a nie inaczej, ponieważ jego zwyczajem było zakradanie się pod okna upatrzonych ofiar i szeptanie im przeróżnych rzeczy. 
Czasy obecne 
Featherbank. Mała miejscowość, niosąca ze sobą obietnicę spokoju i odpoczynku od problemów codzienności. Pisarz Tom Kennedy wraz z synem Jake'em przeprowadzają się tu i mają nadzieję, że uda im się uporać z makabrycznymi i dość nagłymi wydarzeniami z przeszłości. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jaką mroczną tajemnicę kryje w sobie te miasteczko. Kiedy kolejny chłopiec zostaje porwany rozpoczyna się walka na życie i śmierć, w której wszystkie i to dosłownie, kroki są dozwolone. Czy ta historia może mieć szczęśliwe zakończenie? 
Przyznam szczerze, że o tej książce było niedawno naprawdę głośno. W którą stronę się nie obejrzałam, gdzie na Instagramie nie zajrzałam, a zewsząd atakowały mnie recenzje tej powieści. I wszystkie miały wydźwięk pozytywny. Z początku, po samej okładce sądziłam, że będzie to lektura z gatunku fantastyki, bowiem widnieje na niej symbol motyla/ćmy i myślałam, że na przykład obrazuje ona przemianę wewnętrzną głównej postaci. Zabierając się za lekturę specjalnie nie zapoznawałam się z opisem i może dlatego „Szeptacz” wywarł na mnie tak piorunujące wrażenie. Samą okładkę zaliczam do tych, które może jakoś bardzo wyszukane nie są, ale jednak na swój specyficzny sposób przykuwają wzrok. Rozpoczęłam lekturę nie mając żadnych oczekiwań, może oprócz tego, aby była sprawiła mi ona choć odrobinę przyjemności. A ostatecznie wciągnęła mnie do tego stopnia, że kiedy na przykład musiałam się już kłaść spać, to robiłam to z wielkim żalem. Autor miał naprawdę ciekawy pomysł na fabułę. Od pierwszych zdań opisujących, jak Szeptacz zakradał się pod okna swoich małoletnich ofiar i cichym spokojnym głosem próbował stać się najpierw ich przyjacielem, zaskarbiając zaufanie, wywoływały dreszcze na plecach. Pokazuje to jak łatwo można komuś zawierzyć, kto niekoniecznie chce naszego dobra. Całość podzielona jest na rozdziały, dość krótkie, dzięki czemu lektura nie zajmuje dużo czasu i zapoznaje się z nią z zapartym tchem. Raz czytelnik staje się świadkiem wydarzeń z przeszłości, a raz teraźniejszości. Nie wiem, jak pozostałym czytelnikom, ale mi do tej pory ciężko jest zrozumieć, jak można się w ten sposób zachowywać, postępować względem drugiego człowieka. Poza tym podejrzewanie kogoś o te zbrodnie jest wieloznaczne, bowiem każdy z nas może je odbierać w odrobinę inny sposób. Autor dysponuje niezwykle lekkim stylem, który kontrastuje z bądź co bądź straszną historią. Czy kogoś polubiłam w niezwykły sposób? Wydaje mi się, że Jake'a. Był rezolutnym chłopcem, pragnącym jedynie zrozumienia ze strony swojego otoczenia. Nawet żal mi go było, kiedy koledzy pytali go z kim rozmawiał, a on uparcie zaczepiał. Kiedy na koniec czytelnik dowiaduje się, kogo miała ta jego mała towarzyszka utożsamiać, łzy same cisną się do oczu i można dojść do jedynego słusznego wniosku: że bardzo to życiowe.Poza tym Toma Kennedy'ego również na swój sposób polubiłam, chociaż akurat do tego musiałam „dojrzeć” i działo się to stopniowo. Na początku chciałam nim mocno potrząsnąć, żeby zauważył, że nie tylko on stracił żonę, ale ktoś, mały człowiek stracił ukochaną mamusię, obdarzoną niezwykłym uczuciem i mocą do zwalczania wszelkich problemów. Jednak z czasem zrozumiał on swój błąd i jak to w życiu bywa, musiało dojść do tragedii, aby zrozumiał, co w życiu liczy się dla niego najbardziej. Na największe uznanie zasługuje jednak Pete Willis, czyli policjant, który 20 lat temu prowadził śledztwo w sprawie Szeptacza. Zwłoki czterech chłopców udało mu się odnaleźć, jednak ostatniej, piątej ofiary już nie. Sumienie gryzło go do tego stopnia, że rozpamiętywał tę sprawę dosłownie każdego dnia. Czuł, że w pewien sposób zawiódł wszystkich – rodzinę chłopczyka, ale także samego siebie. Gdzieś w głębi jego serca ciągle tliła się nadzieja, że może jednak jeszcze coś uda się w tej sprawie zrobić, że nagle nastąpi zbieg okoliczności czy nagły zwrot akcji i popchnie go do odpowiednich drzwi. Niestety, ale nic takiego nie nastąpiło. W skrytości ducha kibicowałam mu do końca książki. Tom uważał go za zimnego, bez uczuć mężczyznę, jednak przekonał się na własnej skórze, iż z czasem potrafi on okazać odrobinę emocji, ale trzeba zwyczajnie na to zasłużyć. Właśnie to zostało bardzo udanie poprowadzone. Każdy z bohaterów jest charakterystyczny na swój, indywidualny sposób, wyróżnia się czymś innym. Sprawia to, że czytelnikowi jeszcze łatwiej jest zżyć się z daną postacią, zobaczyć w niej osobę, którą można by spotkać od tak na ulicy i minąć się z nią.Książka ta pozwala odrobinę zgłębić psychikę zabójców i mechanizmy ich postępowania. Chociaż nam, normalnym ludziom tego typu zachowania nie mieszczą się w głowie, to jednak trzeba przyznać, iż autor w bardzo umiejętny sposób je ukazał. Pokazał, jak przebieg dzieciństwa wpływa na życie dorosłego już człowieka. I jest to przerażające. Bowiem w dzisiejszych czasach zagrożenia upatrujemy najbardziej ze strony Facebooka czy też innych mediów społecznościowych, a przecież zagrożenie może paść nawet ze strony najbliższego sąsiada czy też współpasażera w metrze. Nigdy na 100% nie wiadomo, kto stoi czy też mieszka obok nas. Podsumowując, „Szeptacz” to mrożąca krew w żyłach historia o naszych lękach i walce z nimi. To również przeprawa przez życie po utracie kogoś bliskiego. Myślę, że spodoba się fanom gatunku, to trochę kryminał, a niekiedy horror (ten Szeptacz ukazujący się pod oknem znienacka i nagle, przywodzi mi na myśl klauna z „To” i ten jego nieodłączny czerwony balonik). Na obecne zimne, jesienne wieczory jak znalazł. 

"Kolorowych snów" Monika Sawicka
Gatunek: powieść obyczajowa




Opis: 

Jedna chwila potrafi zmienić wszystko…
Natalia prowadzi dynamiczne życie dwudziestolatki. Ma mnóstwo planów, energii i pomysłów na siebie. Do czasu strasznej informacji, która zmienia jej życie w jednej chwili. Początkowo dziewczyna nie wie jakie zagrożenie niesie ze sobą białaczka. Jednak gdy rozpoczyna leczenie, wyrwana z biegu, zmuszona do odłożenia swoich marzeń na półkę, powoli dowiaduje się z czym przyszło jej się mierzyć. Na szczęście nie zabraknie jej energii, by walczyć o siebie i innych – wielu osobom Natalia może pomóc, tylko czy podejmie się tego trudnego zadania?
Poruszająca i niezwykle zaskakująca opowieść o chorobie, tęsknocie i stracie. 

Polecenie: 

Chciałabym polecić ci książkę Moniki Sawickiej .Książka oparta na faktach. Ale pierwszy raz byłam tak wzruszona czytając tą książkę. Tak pięknie opowiada o przeżyciach ,chorobie, walce Natalii.Po przeczytaniu książki inaczej patrzę na to co mnie otacza. Cieszę się z małych rzeczy i doceniam to co mam 💗


"Dziewczyna z gór" Małgorzata Warda
Gatunek:




Opis: 

Nadia była tylko jedenastoletnim dzieckiem, kiedy młody mężczyzna porwał ją z przyczepy kempingowej, stojącej na tyłach domu rodziców, i wywiózł na pustkowie w górach, do chaty położonej w rozległych lasach, gdzie nie docierały dźwięki cywilizacji, żadna droga nie prowadziła do innych zabudowań, a nocami pojawiały się wilki. Sama ze swoim porywaczem dziewczynka musiała nauczyć się nie tylko życia w lesie, ale też zrozumieć, kim jest ten mężczyzna i dlaczego to właśnie ją skazał na taki los. Odkrycie tajemnicy zmieniło wszystko.
Po latach porwanie Nadii pozostaje nierozwiązaną sprawą w policyjnych kartotekach. Tymczasem młoda kobieta w górach prosi przypadkowego kierowcę o pomoc. Sprawa Nadii może zyskać nowe oblicze. Dlaczego dopiero po tylu latach? 

Polecenie: 

Polecam książkę, która wyszła chyba w tamtym roku, albo jeszcze w poprzednim, ale bardzo mi się podobała i zapadła w pamięć. Dziewczyna z gór - M. Warda. Opowiada o porwaniu dziewczynki, o poszukiwaniu jej i o jej życiu z porywacze, mieszkają z dala od ludzi w górach, jest dużo emocji ukazanych z punktu widzenia porwanej, zakończenie jest zaskakujące, szokujące. Bardzo wciągającą książka, nawet na jeden wieczór, nie można się oderwać 😁

"Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdalena Witkiewicz
Gatunek:



Opis: 


Są takie historie, które zostają w nas na zawsze.
Są takie osoby, których nigdy nie zapominamy. 
Ja już nie czekam. Chwytam każdy dzień i się do niego uśmiecham. Wierzę, że będą w nim cudowne chwile. 
Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna? 
Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze. 
Wzruszająca opowieść o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które wpływają na nas bardziej niż myślimy. 
Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.

Polecenie: 

Polecam gorąco powieść Magdaleny Witkiewicz - "Jeszcze się kiedyś spotkamy". ️ To wzruszająca powieść z historią wojenną w tle - o dwóch kobietach /babcia i wnuczka/. Miłość i przyjaźń - o różnych obliczach, rodzinne tajemnice... Ile można znieść w imię miłości?... Historia współczesna i z przeszłości... To powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach.

"Garet Jones. Człowiek, który wiedział za dużo" Mirosław Wlekły
Gatunek: biografia



Opis:

Niezwykła historia dziennikarza, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie.
W latach 30. XX wieku młody dziennikarz Gareth Jones odbywa kilka samotnych podróży po komunistycznym imperium. Jako jeden z niewielu ludzi z Zachodu odkrywa szokującą prawdę o sytuacji mieszkańców ZSRR. Rozmawia z członkami aparatu państwowego, ale też zwykłymi ludźmi: robotnikami, chłopami. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, na Ukrainie słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu.
Po powrocie na Zachód mówi światu prawdę o "komunistycznym raju". Zostaje zaszczuty przez skorumpowanych zachodnich dziennikarzy, wszyscy podważają jego wiarygodność. Po kilku latach ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy dlatego, że wyjawił prawdę? 

Polecenie: 

Zdecydowanie polecam przeczytać tę przerażająco aktualną, otwierającą oczy na pewne rzeczy książkę.


"Złodziejka książek" Markus Zusak
Gatunek: lit. piękna



Opis:

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Polecenie: 

Z całego serca polecam książkę " Złodziejka książek " M.Zusak :) Można by pomyśleć kolejna książka o Drugiej Wojnie Światowej ,tych ostatnio dużo na rynku.Ale takie książki trzeba czytać,trzeba pamiętać . Narratorem jest śmierć! " .. w pewnym momencie stanę nad wami z całą sympatią .Ukołyszę wasze dusze ,z barwą przycupnę na ramieniu .Delikatnie zabiorę was z sobą...". Bohaterką jest kilkunastoletnia dziewczynka Liesel, która dostaję się pod opiekę rodziny zastępczej .Pobyt u starszego małżeństwa i wybuch wojny przyniósł jej najlepsze i najgorsze momenty w życiu .To powieść chwytająca za serca,wzruszająca do łez .Opowiada o poświęceniu,miłości ,pokazuje ,że w każdym człowieku tkwi dobro i zło, i nie wszystko jest czarno białe .Zmusza do refleksji .Gorąco polecam ! p.s na podstawie książki jest film ,ale zdecydowanie gorszy niż książka !



Zachęcam również do brania udziału w edycji listopadowej zabawy. Zgłaszać możecie się pod tym postem: LINK

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger