12/31/2015
12/29/2015
Tajemnicze "Kości smoka" Lisa See
Tama Trzech Przełomów to największa tego typu inwestycja na świecie, która spowodowała przesiedlenie ponad miliona ludzi i zalania wielkich obszarów kraju. W wyniku zalania zniknęły liczne zabytki archeologiczne, budowle, wyginęły również liczne gatunki fauny i flory. Jest to jednak największe współczesne osiągnięcie Chin, które zabezpiecza kraj przed suszami. Lisa See pokusiła się o książkę, której akcja dzieje się w czasie budowy tamy, kiedy jednocześnie archeolodzy starają się wydrzeć jak najwięcej zbytków, które w innym razie zniknęły by na zawsze.
12/27/2015
Wspaniała "Magia Bożego Narodzenia" Fern Michaels, Cathy Lamb, Mary Carter, Terry DuLong
Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że stajemy się lepsi, staramy się bardziej, zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Ten czas powoduje również, że nasze pragnienia i marzenia mają większą szansę się spełnić, choć zazwyczaj musimy sami trochę w tym pomóc. Cztery historie zawarte w książce "Magia Bożego Narodzenia" udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych a Boże Narodzenie pomaga nam stać się lepszymi i spełnia te marzenia, które czasami wydaję się zupełnie nierealne.
12/24/2015
Świąteczna Rozdawajka, czyli rozpakowywanie prezentów oraz Świąteczne Życzenia
W tym roku brałam udział w Świątecznej Wymianie organizowanej przez Królową Moli. Przygotowanie paczki dla nieznanej osoby to wyzwanie, a jednocześnie duża radość. Bardzo lubię dawać prezenty, lubię też je dostawać. Zresztą kto nie lubi ;)
Paczka, którą dostałam od Julity doczekała do Wigilii, choć miałam chęć zajrzeć do niej wcześniej. Dziś przyszedł czas na otwarcie i oficjalne zaprezentowanie prezentów, które sprawiły mi bardzo dużo radości.
W paczce znalazłam same wspaniałości - dużo słodkości, herbaty które umilą mi lekturę, pięknego anioła - skarbonkę, aniołka i ozdobę na choinkę, świąteczną świeczkę, kartkę z pięknymi życzeniami i cztery książki, które z na pewno niedługo będę chciała przeczytać.
Ciesze się, że zdecydowałam się na udział w tej Świątecznej Wymianie, pięknie dziękuję za prezent.
A Wam Kochani, którzy tu zaglądacie chciałam życzyć Wszystkiego Najlepszego na te Święta. Spełnienia Marzeń!
12/20/2015
Uważaj na "Pierwszy dotyk ognia" Jeaniene Frost
Myśląc o Drakuli wyobrażamy sobie białego potwora ubranego w długą czarną pelerynę, który zakrada się nocą żeby pić krew młodych kobiet. Takie wyobrażenie przedstawił Bram Stoker, takie wizja wypływa z pierwszych ekranizacji filmowych. Samotny, skryty, bardziej zwierzę niż istota myśląca i szalenie niebezpieczny. W wizji Jeaniene Frost zgadza się tylko ostatni element, Vlad jest rzeczywiście szalenie niebezpiecznym przeciwnikiem, którego nie można nie doceniać i odwracać się do niego plecami. Zmęczyły mnie książki, w których wampiry przedstawia się jako cierpiące na ból istnienia, niezrozumiane stworzenia. Sięgając po "Pierwszy dotyk ognia" wreszcie dostałam coś innego - potężne, szalenie niebezpiecznie istoty które w żadnym razie nie mają problemu z własnym jestestwem.
12/17/2015
Zapowiedź "Wybór Jasminy" Jean Sasson
OPOWIEŚĆ, KTÓRA
PONAD 10 LAT
CZEKAŁA NA SPISANIE
Premiera: 13 stycznia 2016
Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.
Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły
setki innych kobiet.
Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale
zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano.
Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.
Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana
przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi
niewolnicami.
Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.
Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią,
jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym
Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.
Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach.
12/06/2015
Rozdawajka, odsłona grudniowa
Przyszła pora na kolejną odsłonę Rozdawajki. Znajdziecie tu zarówno tytuły, które pojawiły się w poprzednim miesiącu, jak i nowe pozycje.
Przypominam zasady:
Ogólne:
- Zabawa jest cykliczna - miesięczna. Trwa do 31 maja 2016 roku. Każda odsłona trwa od 01-07 do 31 danego miesiąca.
- Odsłona pierwsza trwa od 10.11 do 30.11. 2015 roku. Odsłona druga trwa od 06.12 - 31.12.2015
- Nagrodami w zabawie są książki z mojej biblioteczki. Książki są czytane zazwyczaj raz, a ich stan nie budzi zastrzeżeń.
Uczestnictwo w Zabawie:
- Udział w Rozdawajce może wziąć każdy, kto mieszka na terenie Polski (nie wysyłam paczek za granicę) i posiada adres mailowy
- Aby wziąć udział w zabawie należy pod postem wyrazić chęć udziału "Zgłaszam się", podać adres mailowy oraz w każdym miesiącu wybrać książkę, którą chce się dostać.
- Dodatkowy głos można zdobyć poprzez odpowiedź na pytanie.
- Będzie mi miło jeśli udostępnicie informacje o zabawie, ale nie jest to wymóg konieczny.
Przebieg zabawy:
- Na początku miesiąca pojawi się post z pulą książek do wylosowania, spośród wskazanych tytułów należy wybrać ten, który najbardziej chcielibyście dostać
- Zwycięzca każdej edycji zostanie wylosowany po zakończeniu kolejnego miesiąca i otrzyma książkę, którą wpisał w zgłoszeniu,
- Pozostałe książki wraz z nowymi egzemplarzami pojawią w kolejne odsłonie Rozdawajki
- Wyniki zostaną podane w przeciągu 7 dniu od końca miesiąca
- Wiadomość o wygranej wysyłam na wskazany przez Was adres mailowy, jeśli w przeciągu 7 dni nie otrzymam odpowiedzi, odbędzie się ponowne losowanie, a Wasza nagroda przepadnie.
Informacje końcowe:
- Jeśli pojawią się pytania, wątpliwości itp. piszcie na adres: ksiazkowe.wyliczanki@gmail.com
Do wygrania w grudniu |
Zadanie konkursowe (które pozwala otrzymać dodatkowy głos):
Opowiedz jaki gatunek bądź też rodzaj książek jest Ci najbliższy? Może jest to więcej niż jeden konkretny? Pamiętasz swoje początki z tym gatunkiem lub rodzaje?
Przykładowe zgłoszenie:
Zgłaszam się:
Mój mail:
Odpowiedź: (opcjonalnie)
Wybieram książkę:
12/05/2015
WYNIKI Rozdawajka edycja listopad 2015
Pierwsza edycja Rozdawajki dobiegła końca i na pewno czekacie na wyniki.
Bardzo się cieszę, że większość z Was opowiedziała o swich początkach z książkami, wszystkie historie czyta się z przyjemnością.
Nie przedłużając w tym miesiącu książka trafi do:
Gratuluję Anna Piaseczna. Wybrałaś "Sekrety notatnika" Eve Haas, mam nadzieję, że lektura tego tytułu sprawi Ci przyjemność :)
A już jutro pojawi się post edycji grudniowej. W puli książek do wygrania znajdą się tytuły które już widzieliście, ale nowe książki. Zapraszam :)
12/03/2015
Cała prawda o "Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat" Chris Taylor
Miliony fanów na całym świecie, ludzie szalejący na punkcie świata stworzonego przez Georga Lucasa. Fani przekazujący swoją pasję dzieciom, tworzący roboty albo sami stający się szturmowcami, każdy kolejny film z uniwersum Gwiezdnych Wojen zarabiający krocie. A jak to się wszystko zaczęło? Jak twórca imperium Lucasfilmu wpadł na pomysł historii dziejącej się "dawno, dawno temu w odległej galaktyce"?
Od dzieciństwa uwielbiam Gwiezdne Wojny, zaraził mnie nimi tata, z którym oglądałam klasyczną trylogię wiele razy, najpierw w wersji oryginalnej, potem poprawionej o efekty specjalne. Słyszłąc muzykę Johna Williamsa, która rozpoczyna każdy z sześciu filmów mam dreszcze, uśmiecham się na myśl o Artooo i Threepio, Yodzie z jego niezapomnianą składnią, myślę o szelmowskim uśmiechu Hana Solo, razem z Lukiem marzę o ucieczce z farmy wilgoci... Klasyczna trylogia ma w sobie wszystko to, co kocham w filmach fantasy i przez wiele lat próbowałam ustalić dlaczego jest to jedynie si/fi które tak na mnie działa... okazało się, że George Lucas nie stworzył filmu si/fi ale space fantasy, czyli fantasy dziejące się w kosmosie. Wyczytałam to w książce, o której za chwilę Wam opowiem.
11/29/2015
Stosik październikowo - listopadowy
W zeszłym miesiącu mieliście okazję zobaczyć, jakie zdobycze przywiozłam z Krakowskich Targów Książki, nie pokazywałam Wam jednak pozostałych nabytków, które do mnie dotarły w październiku. Dlatego też teraz nadrobię to niedopatrzenie i zaprezentuję Wam książki, które dotarły do mnie w ciągu dwóch ostatnich miesięcy a nie pochodzą z KTK.
11/25/2015
"Siedem życzeń" Fabisińska, Grabowska, Kalicińska, Krawczyk, Socha, Warda, Witkiewicz
Życie nie należy do łatwych, wiele problemów, niespełnionych marzeń, nadziei, samotności, oczekiwania, cierpienia, a jednak są poranki, które przynoszą pocieszenie i nadzieje. Są dni, które sprawiają, że ludzie zmieniają swoje życie, zastanawiają się nad postępowaniem i otrzymują kolejny dar od losu. Takim dniem jest Wigilia, dzień pełen cudów, w czasie którego zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem. I właśnie o tym dniu traktuje zbiór opowiadań pod tytułem "Siedem życzeń".
W zeszły roku miałam okazję czytać "Cichą 5", pierwszy zbiór opowiadań świątecznych wydanych przez Filię, w którym historie popełniły znane polskie pisarki. W tym roku przed świętami pojawił się kolejny tom opowiadań, może nie bezpośrednia kontynuacja, ale jednak tytuł w tym samym klimacie, z takimi samymi założeniami.
Na całej połaci - śnieg.W przeróżnej postaci - śnieg.Na siostry i braciZimowy plakacik - śnieg... śnieg.
11/22/2015
"Podwójne życie Pat" Jo Walton, skłania do zastanowienia się nad wyborami życia
Decyzje, które podejmujemy, determinują nasze życie, zmieniają je, wprowadzając na nową ścieżkę. Nasze decyzje determinują również rozwój świata i kierunek w którym podąży. Nie na darmo mówi się, że ruch skrzydeł motyla może wywołać tsunami na drugim końcu globu. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy w pewnym momencie wybrali inną decyzję - kierunek studiów, praca, partner, dzieci, być może bylibyśmy szczęśliwsi, może nie, może nasza praca pomogła by innym. Nie zastanawiamy się nad tym w takich kontekstach. Jo Walton pokazała taki właśnie wybór i spowodowała, że zaczęłam się zastanawiać nad wieloma sprawami.
11/18/2015
Kontrowersyjna "Idź, postaw wartownika" Harper Lee
Są takie książki w historii literatury, które przełamują tabu, są motorem, który zapoczątkowuje zmiany, daje nadzieję na lepsze jutro i sprawiają, że ludzie zaczynają patrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Do takich książek należy "Zabić drozda" Harper Lee, opisująca amerykańską prowincję lat trzydziestych, gdzie młody chłopak zostaje oskarżony o zgwałcenie kobiety. Jednym z dowodów na ów czyn ma być to, iż chłopak jest czarny. Obrony podejmuje się znany lokalny adwokat, który za swoją postawę zostaje potępiony publicznie. Sam zaś proces zapoczątkowuje walkę z rasizmem. Tyle o "Zabić drozda". Po wielu latach na rynku pojawiła się "kontynuacja" wydarzeń, "Idź postaw wartownika", która od samego początku wzbudziła wiele kontrowersji.
11/16/2015
"Dzieci dyktatorów" Jean-Christophe Brisard, Claude Quetel, czyli cała prawda o życiu w cieniu
Ludzie, który władze w swoim kraju zdobyli siłą, przemocą i zastraszaniem, aby potem rządzić żelazną ręką przez chwilę albo wiele lat. Stworzyli swoiste dynastie albo dość szybko stracili władzę, a być może i życie. Jakimi byli rodzicami, czy potrafili być czuli dla swoich dzieci, czy traktowali ich jak całą resztę narodu, pokładali nadzieję, na swoich następców czy też zwalczali ich od dzieciństwa. Nazwiska takie jak Stalin, Mussolini, Mao, Kim, Łukaszenka, Castro, ale również te mniej znane. Postacie, które rządziły lub rządzą w państwach odległych od siebie o setki kilometrów. "Dzieci dyktatorów" dają możliwość spojrzeć na to zagadnienie i cieszyć się z tego, że nas ten los nie dotknął.
11/14/2015
PRZEDPREMIEROWO pochłonęła mnie "Czas pokaże" Anna Ficner-Ogonowska
Życie jest przewidywalne, nie powoduje burzy w sercu, nie zmusza do trudnych wyborów. Dojrzewamy i żyjemy z dnia na dzień, starając się uszczęśliwić rodzinę i przejść przez życie nie krzywdząc bliskich nam ludzi. Czasem jednak wystarczy jedno wydarzenie, żeby zmienić nasze postrzeganie świata, zmusić do przejrzenia na oczy, zmiany zachowania i walki o własne szczęście.
Julka to młoda, poukłada dziewczyna. Ma kochającą, choć również bardzo wymagającą rodzinę, oraz bliską przyjaciółkę, która ją wspiera. Dziewczyna stara się być posłuszną córką, choć nie raz chciałaby rzucić matce i ciotce prawdę między oczy. W jej życiu wiele się zmienia kiedy odkrywa w sobie uczucia do zupełnie nieodpowiedniej osoby. Dziewczyna wie, że żeby wygrać miłość musi wiele zmienić, zaczynając od siebie i swojego zachowania. Czeka ją również wiele prawd życiowych, które musi przyswoić. Czy na końcu tej drogi czeka ją szczęście?
11/10/2015
Rozdawajka - nowa odsłona, listopad
Zasady:
Ogólne:
- Zabawa jest cykliczna - miesięczna. Trwa do 31 maja 2016 roku. Każda odsłona trwa od 01 do 31 danego miesiąca.
- Odsłona pierwsza trwa od 10.11 do 30.11. 2015 roku.
- Nagrodami w zabawie są książki z mojej biblioteczki. Książki są czytane zazwyczaj raz, a ich stan nie budzi zastrzeżeń.
Uczestnictwo w Zabawie:
- Udział w Rozdawajce może wziąć każdy, kto mieszka na terenie Polski (nie wysyłam paczek za granicę) i posiada adres mailowy
- Aby wziąć udział w zabawie należy pod postem wyrazić chęć udziału "Zgłaszam się", podać adres mailowy oraz w każdym miesiącu wybrać książkę, którą chce się dostać.
- Dodatkowy głos można zdobyć poprzez odpowiedź na pytanie.
- Będzie mi miło jeśli udostępnicie informacje o zabawie, ale nie jest to wymóg konieczny.
Przebieg zabawy:
- Na początku miesiąca pojawi się post z pulą książek do wylosowania, spośród wskazanych tytułów należy wybrać ten, który najbardziej chcielibyście dostać
- Zwycięzca każdej edycji zostanie wylosowany po zakończeniu kolejnego miesiąca i otrzyma książkę, którą wpisał w zgłoszeniu,
- Pozostałe książki wraz z nowymi egzemplarzami pojawią w kolejne odsłonie Rozdawajki
- Wyniki zostaną podane w przeciągu 7 dniu od końca miesiąca
- Wiadomość o wygranej wysyłam na wskazany przez Was adres mailowy, jeśli w przeciągu 7 dni nie otrzymam odpowiedzi, odbędzie się ponowne losowanie, a Wasza nagroda przepadnie.
Informacje końcowe:
- Jeśli pojawią się pytania, wątpliwości itp. piszcie na adres: ksiazkowe.wyliczanki@gmail.com
Zadanie konkursowe (które pozwala otrzymać dodatkowy głos):
Co sprawiło, że książki stały się dla Ciebie ważne? Pamiętasz wydarzenie, które było punktem zwrotnym? A może był to cały proces? Ciekawa jestem jak to było z Wami :)
Przykładowe zgłoszenie:
Zgłaszam się:
Mój mail:
Odpowiedź: (opcjonalnie)
Wybieram książkę:
11/08/2015
Oszałamiające "Oddam ci słońce" Jandy Nelson
Są takie książki, które na początku wcale nie ciekawią, a ich lektura zapowiada się na nudne przerzucanie kartek. Ale wraz z kolejnymi stronami coś się zmienia, historia zaczyna wciągać coraz bardziej, zastanawiasz się co będzie dalej. Ostatnie strony czytasz z niecierpliwością ale i niepewnością jak to się skończy, jak autorka pokieruje krokami bohaterów. Taka właśnie jest "Oddam ci słońce". Pierwsze strony wcale nie zapowiadały burzy, którą ona we mnie wywołała.
11/05/2015
"Egzorcyzmy Dory Wilk" Aneta Jadowska
Aneta Jadowska przekonała mnie do urban fantasy. Od pierwszej części przygód Dory Wilk jestem coraz bardziej zachwycona pomysłami autorki. To wszystko powoduje, że dozuje sobie książki, nadal nie mam pełnej wiedzy o wydarzeniach, które autorka stworzyła. Wyjazd do Krakowa był znakomitym pretekstem do sięgnięcia po kolejny tom przygód wiedźmy (choć nadal nie ostatni). Czytało mi się tę książkę świetnie, w pewnym momencie wciągnęłam się na tyle, że zaczęłam zarywać noc, żeby dowiedzieć się co będzie dalej. Skończyłam lekturę i zaczęłam o niej myśleć, czasami tak mi się zdarza, niestety. Niestety, bo te przemyślenia doprowadziły do pewnych wniosków, które sprawiły, że ten tom nie będzie składał się z samych zachwytów. Mam parę zastrzeżeń, którymi z chęcią się z Wami podzielę.
11/01/2015
"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" Anna Moczulska
Piękne królewny, nieszczęśliwe, wykorzystywane przez najbliższych, zmagające się z klątwami i królewicze, którzy ostatecznie je odnajdują. Miłość zwycięża i "żyją długo i szczęśliwie". W dzieciństwie uwielbiałam te klasyczne bajki, które sprawiały mi wiele radości i dawały nadzieję, że i w dzisiejszych czasach taki książę się pojawi. Nie pojawił się, bo to nie czasu księżniczek i zamków. Jednak w przeszłości zdarzały się związki w prawdziwym życiu, którym bardzo blisko do tych baśniowych opowieści.
Znane postacie historyczne, takie jak Katarzyna I, Anna Jagiellonka czy Bona Sforza, ale również te zapomniane, Stefania Klotylda Koburg, Jane Gray, czy Zofia Chotek. Wiele kobiet na przestrzeni dziejów wiodło życie, które można przyrównać do bajek, jakie poznaliśmy w dzieciństwie. Być może była to Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Królewna Śnieżka, może Piękna i Bestia albo Księżniczka na Ziarnku Grochu. Autorka powyższego dzieła pokazuje jak bardzo niektóre życiorysy pasują do tych historii.
10/29/2015
"Niebieskie sandały" Wanda Szymanowska
Zamykam oczy i widzę lazurowy ocean, rozpalony piasek pod stopami, palmy, gorący powiew na twarzy. Jaki to dysonans przy codziennym chłodzie i wczesnych ciemnościach. Zima nie jest w Polsce przyjemna, szczególnie kiedy za oknem plucha, a nie wspaniałe białe krajobrazy. Bohaterka "Zielonych kaloszy", Antonina również nie należy do miłośników tej pory roku, dlatego postanawia polecieć na długie wakacje do Egiptu. Tam odkrywa niuanse kulturowe i religijne, zawiera nowe znajomości, gdzieś na horyzoncie pojawia się również szansa na głębsze uczucie. Tylko czy chwilowy pobyt w obcym kraju daje szanse na dłuższe relacje?
10/28/2015
WYNIKI KONKURSU! "Magik" Magdalena Parus
Przyszła pora na wyniki konkursu, w którym do wygrania był egzemplarz książki "Magik" Magdaleny Parus z autografem autorki.
Zadanie, które przed Wami postawiłam nie było trudne, choć z pewnością wymagało trochę wysiłku, żeby wyrazić swoje zdanie. Niestety nie wszyscy do końca wywiązali się z zadania. Pytanie dotyczyło krajów europejskich a w odpowiedziach pojawiły się Stany Zjednoczone ;) Zdarzyły się również niepełne odpowiedzi, gdzie brakowało drugiej części, czyli za czym tęsknilibyście wyjeżdżając z Polski.
W sumie w konkursie udział wzięło 16 osób, poniżej znajdują się kierunki i kraje, do których mielibyście emigrować, brałam pod uwagę konkretne kraje, które podaliście. Nikt nie pomyślał o naszych zachodnich sąsiadach, za to sporo osób wyjechałoby na południe Europy - do ciepłych krajów, albo na północ - kontemplować piękne widoki.
10/26/2015
Targi, targi i po targach...
Wielkie wydarzenie! Wspaniała impreza! Szansa na spotkanie świetnych ludzi! Poznanie nowych, małych, nieznanych wydawnictw/książek/autorów! Cztery dni poświęcone książkom. Pora podsumować Targi Książek w Krakowie :)
Udało mi się po raz drugi dojechać na krakowskie targi, o wrażeniach z poprzedniego roku możecie przeczytać TUTAJ. Tym razem bardziej świadomie wybrałam się więc do grodu Kraka, nocując w tym samym świetnym hostelu, znając najlepsze dojazdy do hali Expo i ustalając najważniejsze dla mnie wydarzenia. Do Małopolski dotarłam w czwartek, żeby nie spiesząc się połazić po Starym Mieście, poczuć choć na chwilę wspaniałą atmosferę miasta.
10/21/2015
"Światło, którego nie widać" Anthony Doerr
Okrucieństwo II wojny uświadamiają nam liczne publikacje i ekranizacje, nie raz prezentacja jego ogromu staje się nie do uwierzenia. Czasem jednak trafia się obraz, który uświadamia, że to co tej pory poznaliśmy było tylko igraszką, pokazuje jak tragiczne skutki niesie ze sobą wojna, obraz ten jest tak wstrząsający, że ciężko pojąc go w całości. Tak było w przypadku mojej lektury "Światła, którego nie widać". Podczas lektury działo się ze mną coś dziwnego, przeżywałam przerażającą atmosferę stworzoną przez pisarza, bałam się widm spacerujących po ulicach, te obrazy na długo zostaną w mojej głowie.
10/17/2015
Przedpremierowo: "Cztery siostry" Helen Rappaport
Bezwzględny car Mikołaj II, jego despotyczna żona Aleksandra i dzieci, które zamiast interesować się swoim cesarstwem zajmowały się wygodnym życiem. Taki wizerunek Romanowów był przekazywany szerszej publiczności jeszcze w niedawnych latach. Historia cudem uratowanej Anastazji, która uciekła dzięki miłości do mężczyzny również pokutuje do dzisiejszych czasów. Dzięki Helen Rappaport trzymam w ręku książkę, która pokazuje jacy naprawdę byli ostatni Romanowowie, przedstawia ich życie, charaktery i sposób, w jaki przygotowali się na śmierć. Po niemal stu latach od tragicznych wydarzeń w Rosji mamy możliwość poznać cara Mikołaja i jego rodzinę.
10/13/2015
"Ropuszki' Aneta Jadowska
Opowiadania, znów te nieszczęsne opowiadania. Kto mnie choć trochę zna, doskonale zdaje sobie sprawę, że nie przepadam za tą formą wypowiedzi. Krótkie historie, które nie pozwalają bliżej poznać ani bohaterów, ani sytuacji w jakich się znaleźli. Nie jestem w stanie się w nie wczuć... no chyba że opowiadania takie, to powrót do znanych mi dobrze bohaterów, których polubiłam i z którymi się zżyłam, a których z żalem opuściłam. Tym właśnie są dla mnie "Ropuszki", powrotem do starych znajomych, przypomnieniem sobie ich postaci, a czasami poznaniem ich od zupełnie nowej strony.
10/11/2015
"Okupacja od kuchni" Aleksandra Zaprutko-Janicka
Życie w czasie wojny do łatwych nie należało. Były łapanki, były naloty, wywózki do pracy przymusowej, obozy koncentracyjne... O tych wszystkich aspektach II wojny możemy przeczytać w licznych książkach i pamiętnikach, wspomnieniach i biografiach, jak dużo wiemy jednak o zwykłym codziennym życiu? Niewiele informacji znajdziemy w książkach, prędzej jakieś wspomnienia rodziców, dziadków, pradziadków. Zastawialiście się kiedyś jak w tym czasie ludzie się odżywiali? Skąd brali składniki? Czy istniały restauracje? Autorka "Okupacji od kuchni" zdecydowała się zebrać informację na ten temat, a usystematyzowaną wiedzę przekazać społeczeństwu.
10/10/2015
KONKURS! "Magik" Magdalena Parys z autografem autorki
Miałam okazję być na spotkaniu autorskim z Magdaleną Parys. Niewielka publiczność, ale za to bardzo ciekawe rozmowy. Pisarka opowiadała nie tylko o swojej książce za którą dostała Europejską Nagrodę Literacką, ale również o wielu innych problemach i tematach, które w ostatnich dniach rozpalają naszą wyobraźnię - problem uchodźców czy stała cena na książki. Ze spotkania wyszłam min. z egzemplarzem nagrodzonego "Magika" z autografem autorki.
Lubię konkursy, choć ciężko mi czasem wybrać zwycięzców to z wielką przyjemnością czytam Wasze wypowiedzi, porównuje wrażenia, dlatego i tym razem postanowiłam, że egzemplarz "Magika" stanie się nagrodą w konkursie.
10/08/2015
"Z dala od zgiełku" Thomas Hardy
Zabierając się za ten tytuł miałam o nim bardzo mgliste pojęcie. Wiedziałam że będzie historia miłosna, praca, wieś, trudne wybory i zaczynając lekturę gdzieś z tyłu głowy pojawiał mi się tytuł "Ptaki ciernistych krzewów". Nie wiedziałam, że ta książka została zekranizowana, a co więcej, nie wiedziałam że to klasyka, a "Z dala od zgiełku" zostało przecież napisane prawie 150-lat temu.
Wsi spokojna, wsi wesoła!
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
Może wspomnieć zaraz wszytki?*
10/06/2015
Zapowiedź "Czterech sióstr" Helen Rappaport
Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku. Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty. Prywatny świat wielkich księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.