5/12/2014

"Marynarka" Mirosław Tomaszewski

Dane techniczne:
  • Autor: Tomaszewski Mirosław
  • Tytuł: Marynarka
  • Wydawnictwo: W.A.B.
  • Liczba stron: 256
  • Premiera: 23 październik 2013
  • Gatunek: sensacja, obyczaj



Polacy strzelający do Polaków. Walka między mieszkańcami tego samego miasta. Demonstracje spowodowane podwyżkami cen żywności. Tłumy na ulicach. Czołgi, gaz, ostre naboje. Zabici i ranni. Te wydarzenia nie są bardzo odległe. Prawie czterdzieści pięć lat temu, za życia naszych rodziców doszło do strajków, interwencji zbrojnej i śmierci. W tym wypadku nie mam na myśli stanu wojennego, ale wydarzenia z grudnia 1970 roku, kiedy doszło do strajku robotników z Trójmiasta. O tych wypadkach niewiele się dziś słyszy. Trzy lata temu na ekrany polskich kin wszedł film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Do dziś nie oglądałam tego filmu. W ostatnich dniach miałam jednak okazje sięgnąć po książkę "Marynarka" Mirosława Tomaszewskiego, która również porusza temat tragicznych wydarzeń tamtego okresu. 

Sylwester 2004, do domu starszego mężczyzny wdziera się dwójka złodziei, którzy kradną tajemniczą kopertę. Początek 2005 roku, Gdynia. Adam to prawie czterdziestoletni mężczyzna, który od dawna czuje, że przegrał swoje życie. Karol, właściciel dużej firmy robi wszystko, żeby rozwieść swoją córkę. Nina, dziennikarka lokalnej gazety marzy o temacie, który przyniesie jej sławę. W niedługim czasie losy tych trojga ludzi zejdą się. Co takiego ich łączy? I co zawierała skradziona koperta?

Wiedziałam, że książka będzie w jakiś sposób związana z wydarzeniami grudnia '70, mimo że fabuła książki rozgrywa się prawie we współczesności, nie miałam jednak pojęcia jak autor poprowadzi akcję. Bałam się słabej książki, bo zetknęłam się z nazwiskiem pisarza po raz pierwszy, spodziewałam się więc debiutu. Nic bardziej mylnego - Mirosław Tomaszewski wydał już trzy książki, oraz napisał wiele scenariuszy filmowych. 
"Marynarkę" zakwalifikowałabym do powieści sensacyjnej. Wydarzenia z połowy lat dwutysięcznych, początkowo nie związane ze sobą, dążą do pewnego finału, który pokazuje drugie dno. Adam - starzejący się punk, który nie może sobie znaleźć miejsca na ziemi, nie stał się taką osobą bez przyczyny. I choć początkowo ta postać bardzo mnie irytowała, to potem zaczęłam jej współczuć. Karol, szanowany biznesmen to postać krystalicznie biała. Wspomaga charytatywnie różne inicjatywy, jest blisko związany z Kościołem. Ale czy na pewno jest taki bez skazy? Witek, który wykłada pieniądze na książkę o strajkach roku 1970, to postać pozytywna czy negatywna? Nina, dziennikarka, która w każdej, nawet najbardziej tragicznej sytuacji żeruje na ludzkim bólu, byle zdobyć nowy materiał. Ale czy na pewno taka właśnie jest?Autor pozwala zastanowić się nad motywami działania obu stron wydarzeń 1970 roku.

Poprzez wywiady Niny z postaciami, które stały po różnych stronach barykady czytelnik może bliżej zrozumieć tamte wydarzenia. Nie każdy chce rozmawiać, historia dla niektórych skończyła się 17 grudnia tamtego roku. Wielu się ukrywa, jeszcze inni chcą zostać odkryci.

Wielkim plusem tej książki jest język, który spowodował, że właściwie od pierwszej strony wciągnęłam się w historię. Autor przedstawia bohaterów w dniu dzisiejszym i dopiero z czasem odkrywamy pewne wydarzenia z przeszłości, które mocno na nich wpłynęły. Historia jest ciekawa, akcja wartka. Dopiero końcówka zwalnia i pozwala na przemyślenie wcześniejszej historii. Nie czytam na co dzień tego gatunku, więc nie mam za dużego porównania, jednak ta pozycja wciąga i zaskakuje.

Nie do końca zrozumiałam wątek PDP. Czy ludzie współcześnie chcieliby tego rodzaju poznawanie historii? I dlaczego zajął się nią właśnie Karol?

Z czystym sumieniem mogę polecić tą książkę. Jest ciekawa, wciągająca, poruszająca tematy i wydarzenia, które rzadko pojawiają się w literaturze. Warto wrócić do tej historii.


Za udostępnienie egzemplarza bardzo dziękuję: Pani Marii Tomaszewskiej i Autorowi: Mirosławowi Tomaszewskiemu - http://www.tomaszewski.edumuz.pl/wordpress/

Zostałam poproszona przez Panią Marię o nagranie swojej recenzji. Mam pewne opory, jeśli chodzi o tego rodzaju wystąpienia, ale jednak się zdecydowałam. Oto efekt. Jestem ciekawa Waszych opinii, więc bardzo Was proszę o wszelkie komentarze do tego nagrania.



Czytanej recenzji można odsłuchać na Youtubie oraz na stronie Soundcloud.

28 komentarzy:

  1. Nigdy wcześniej nie zwróciłam uwagi na tę książkę, sama nie wiem dlaczego, ale po Twojej opinii jestem ją zainteresowana, m.in. dlatego, że mam wrażenie, iż nic w niej nie jest jednoznaczne, a to bardzo lubię, poza tym temat również ciekawy, zwłaszcza że dotyczy czasów trudnych dla naszego narodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, wątek jest ciekawy. A akcja pokazuje, że wszystko jest złudne.

      Usuń
  2. Słyszałam już o tej książce, ale na razie jakoś mnie do niej nie ciągnie. Może kiedyś...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli się skusisz, z chęcią przeczytam Twoją opinię :)

      Usuń
  3. Na pewno przeczytam, jak tylko zaopatrzę się w czytnik. A póki co, cieszę się z każdej pozytywnej recenzji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życzę w takim razie jak najszybszego zakupu czytnika. Nie tylko ze względu na tą książkę ;)

      Usuń
  4. @barwinka pisze "Wielkim plusem tej książki jest język, który spowodował, że właściwie od pierwszej strony wciągnęłam się w historię".
    Również mam takie odczucia. Tę książkę czyta się "jednym tchem". :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ,,Marynarka'' już za mną i bardzo pozytywnie ją wspominam. To naprawdę kawał dobrze napisanej prozy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Marynarka to niesamowita i mam wrażenie niedoceniona książka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, ale może to niedocenienie się jeszcze zmieni.

      Usuń
  7. Sama pewnie nie zdecydowałabym się na tę ksiażkę, jednak dzięki Twojej recenzji pewnie to zrobię. Zapowiada się interesujaco :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam mieszane odczucia, ale jak spotkam to może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  9. o PRLu mam mgliste pojęcie - urodziłam pod jego koniec, ale od zawsze ciekawi mnie obyczajowość tego okresu. polityką się nie zajmuję, za to o ludziach chętnie czytam. Marynarka ciekawi okresem historycznym, ale nie wiem czy nie będzie tu za dużo układów. mam w planach bliższe z nią spotkanie, ale raczej na bazie biblioteki, bez recenzenckiej presji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta historia przez sytuacje polityczne opowiada o ludziach i ich wyborach, wtedy i dziś. Mam nadzieję, że ta pozycja Ci się spodoba :)

      Usuń
  10. Wydaje się ciekawa przede wszystkim ze względu na to, że temat rzeczywiście odbiega nieco od innych książek. Jeśli wpadnie mi kiedyś w ręce, to z chęcią dam jej szansę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Życzę w takim razie, żebyś miała okazję po nią sięgnąć :)

      Usuń
  11. Rzeczywistość prl-owska jest znana mi tylko z opowiadań dorosłych.. A książki tym bardziej nie czytałam żadnej na ten temat. Będę pamiętać o tym tytule.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja urodziłam się w końcu poprzedniego okresu, więc zostają opowieści starszych i książki/filmy.

      Usuń
  12. Załączane nagranie recenzcji jest prawdziwe, więc przekonywujące. Mnie się bardzo podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Z ciekawości, jak zaprezentował autor tamte lata chętnie bym przeczytała. Dla porównania.

    OdpowiedzUsuń
  14. Sama mam lekturę tej powieści dopiero przed sobą i nawet obawiałam się o to, czego mam się spodziewać. W gruncie rzeczy jednak Twoja recenzja nieco mnie uspokoiła ;)
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Pierwsze słyszę o tej książce. Interesuje się takimi tematami, więc być może po nią sięgnę, choć ostatnio staram się zaczytywać lekturami mniej wymagającymi. Za dużo mam pracy, a za mało wolnego :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam ten ból :/ Wydaje mi się jednak, ze "Marynarka" jest dobrą lekturą również na chwilę wolnego między obowiązkami :)

      Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger